Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 510 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

ŚWIADOME ŚNIENIE (LUCID DREAMING)

sobota, 27 stycznia 2007 19:31


Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak wiele czasu spędzasz w łóżku?
Czy przyszło ci kiedykolwiek do głowy, że czas przeznaczony na sen mógłbyś wykorzystać lepiej?
Czy słyszałeś już o niezwykle fascynującym doświadczeniu świadomego śnienia, w którym jasno sobie zdajesz sprawę, że śnisz i możesz wpływać na bieg marzeń sennych?
Dlaczego w ostatnich latach świadome śnienie stało się tak popularne w kręgach osób zainteresowanych rozwojem świadomości i zmienionymi stanami umysłu? Dlaczego ludzie na całym świecie uczą się świadomego śnienia i z podnieceniem dyskutują o jego fascynujących możliwościach?


Przez całe wieki wiedza o możliwości utrzymania świadomości we śnie i techniki świadomego śnienia przekazywane były tylko w wąskich kręgach wtajemniczonych. W Europie zajmowali się nim ezoterycy i okultyści, na Wchodzie buddyjscy i hinduistyczni mnisi, a w Ameryce indiańscy szamani. Teraz świadomego śnienia uczą się i doświadczają tysiące ludzi na całym świecie!

Być może wzrastającą popularność świadome sny zawdzięczają swojej niezwykłości oraz bardzo pozytywnym emocjom, które im towarzyszą. Doświadczenie świadomego snu może być najbardziej niezwykłym doświadczeniem w życiu!

 

Wszyscy słyszeliśmy o niezwykłych możliwościach ludzkiego umysłu, które ujawniają się w ludziach w stanch ekstremalnych lub granicznych, podczas zmienionych stanów świadomości: w ekstazie, w czasie medytacji, w transie hipnotycznym itp. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jeszcze większe możliwości pojawiają się w każdym z nas co noc, spontanicznie, gdy tylko zasypiamy. Nie potrafimy świadomie korzystać z mocy, w które wyposażyła nas natura. Niektórzy jednak już tysiące lat temu odkryli je i przekazywali w wąskich kręgach wtajemniczonych przez pokolenia. Dzisiaj wiedza ta staje się coraz bardziej dostępna.

 
Tylko wyobraź sobie, niektórzy ludzie prawie każdej nocy zagłębiają się w świat swoich snów w sposób świadomy, zyskując szansę dokonania zmian w swoim podświadomym umyśle, na głębokim poziomie. Kształtują swoją podświadomość tak, by pracowała dla ich zdrowia, rozwoju i powodzenia, uzyskują od niej informacje, w sposób intuicyjny i kreatywny, które przydają się przy podejmowaniu trafnych decyzji osobistych i zawodowych. A rano wstają w doskonałych nastrojach, pełni energii i doskonale wyspani.

 

Pewnie myślisz, że to niemożliwe albo zbyt trudne dla przeciętnego człowieka. Rzeczywiście brzmi to jak bajka, ale najnowsze odkrycia psychologii, neurologii i nauki o funkcjonowaniu mózgu podczas snu potwierdzają zupełnie nieprawdopodobne, by nie rzec wręcz magiczne możliwości mózgu podczas fazy świadomych marzeń sennych.

 

Świadomy sen może stać się bardzo bezpiecznym modelem rzeczywistości, w którym doświadczyć możesz interesującej cię życiowej zmiany w sposób niezwykle sugestywny i głęboko zapadający w podświadomość. W modelu tym czujesz się absolutnie bezpiecznie ponieważ zdajesz sobie sprawę z tego, że śnisz i nie grozi ci żadne niebezpieczeństwo, a twoje ciało jest całkowicie bezpieczne.


We śnie możesz doświadczyć spadania z 10 piętra bez obawy o to, że obudzisz się w swoim łóżku nieco "rozbity"! Możesz zrobić rzeczy, na które podświadomie lub świadomie masz ochotę, ale których nigdy nie zdecydowałbyś się zrobić na jawie. Możesz śnić i w pełni przeżywać niezwykle intensywny sen erotyczny z atrakcyjną nieznajomą, codziennie mijaną na ulicy albo z gwiazdą TV. Możesz doświadczyć jak to jest, gdy wykonujesz coś z perfekcją i przeżywasz to wszystkimi zmysłami, gdy inni to doceniają, podziwiają cię i zazdroszczą ci twoich umiejętności. Kiedy przeżyjesz to we śnie, twoja podświadomość, która tak naprawdę nie odróżnia jawy od snu, łatwiej powtórzy to drugi raz, ale tym razem już na jawie!


Czy wiesz, że niektórzy najlepsi sportowcy już od lat wykorzystują umiejętność świadomego śnienia do osiągania i poprawiania wyników na najwyższym światowym poziomie?

 
Kiedy nauczysz się już zasad pracy ze snem i technik wywoływania świadomego śnienia, uświadomisz sobie, jak wiele nocy do tej pory upłynęło w bezproduktywny dla ciebie sposób, jak wiele okazji minęło bezpowrotnie. Od tej chwili zaczniesz w pełni wykorzystywać swoją podświadomość i niezwykłe możliwości świadomych marzeń sennych.

 
Być może jeszcze nie wiesz, że świadome śnienie jest wielką przyjemnością i sprawia śniącym ogromną satysfakcję. Po takim śnie budzisz się w doskonałym nastroju, wypełniony pozytywną energią i pomysłami. Świadome śnienie jest stanem świadomości, w którym twój umysł ma ogromny wpływ na ciało i jego fizjologię. Czy wiesz, że możesz powodować samą myślą zmiany w ciele, które w zwykłym stanie świadomości są zupełnie niemożliwe?

 
Przypomnij sobie jak twoje ciało reagowało na sen erotyczny. Jak głębokie zmiany fizjologiczne zachodziły jedynie pod wpływem nierealnych wyobrażeń i fantazji? Zauważyłeś chyba, że procesy fizjologiczne podczas snu erotycznego do złudzenia przypominają procesy, które mają miejsce podczas prawdziwego, realnego stosunku seksualnego na jawie! Taka właśnie jest siła oddziaływania twoich fantazji w stanie snu! Śniąc świadomie możesz świadomie kształtować obrazy, które będą wpływać na twoje ciało. Czy wiesz już, jak mógłbyś (mogłabyś) to wykorzystać? Do wzmocnienia systemu odpornościowego? Do eksperymentów z samouzdrawianiem? A może po prostu dla przyjemności i satysfakcji!

 

Nie twierdzę, że posiądziesz metodę, która rozwiąże wszystkie twoje problemy. Nie myśl, że świadome śnienie i umiejętność zaprzęgania do pracy swojej podświadomości uwolni cię zupełnie od problemów twojego życia. Świadome śnienie to nie panaceum, ale spróbuj znaleźć technikę, która będzie mieć większą moc oddziaływania na twój nieświadomy umysł.

 

Oczywiście opanowanie świadomego śnienia wymaga motywacji, wysiłku woli, wytrwałości i dobrej metodyki (jak opanowanie każdej umiejętności - np. gry na fortepianie lub mówienia w obcym języku). Nie jest ono dla wszyskich. Nie każdego stać na systematyczny wysiłek i dyscyplinę. Istnieją techniki oddziaływania na podświadomość, z którymi z pewnością zetknąłeś się do tej pory - afirmacje, pozytywne myślenie, wizualizacje, NLP... itd. Pomimo, że są one natychmiast dostępne, nie mają tak wielkiej mocy oddziaływania jak świadomy sen. Ciekawe jak długo musiałbyś wizualizować na jawie stosunek seksualny, by wywołać realne zmiany fizjologiczne w swoim ciele i osiągnąć orgazm?  We śnie zajmowało ci to krótką chwilę!

 

Świadome śnienie (ang. lucid dreaming) to odmienny stan świadomości uzyskiwany w sposób naturalny, tj. bez pomocy środków psychoaktywnych (halucynogennych). Nie jest on podobny ani do stanu czuwania, ani do zwykłego snu. Człowiek doświadczający świadomego śnienia znajduje się w świecie snu, w wewnętrznej przestrzeni psychicznej, odbieranej zmysłowo w sposób bardzo intensywny.

Akademicka definicja świadomego snu brzmi: świadomy sen jest marzeniem sennym, w którym śniący jasno zdaje sobię sprawę z faktu, że wszystko co widzi i czego doświadcza jest snem.


Świadomy sen dostarcza ogromnej ilości energii, świadomość zostaje wyostrzona, pojawiają się bardzo silne, pozytywne emocje: poczucie kontroli i mocy, wszechogarniającej wolności, silne doznania zmysłowe (m.in. erotyczne, estetyczne) oraz duchowe (spotkania z postaciami archetypowymi: mistrzami duchowymi i postaciami religijnymi itp.).

Historycznie rzecz ujmując, stan świadomego śnienia był bardzo istotnym elementem praktyk szamańskich, jogicznych i mistycznych. Jego znaczenie podkreślają m.in. Juan Matus (szaman z plemienia Yaqui opisywany przez C. Castanedę), nauczyciele buddyjscy (Namkhai Norbu, Tenzin Wangyal Rinpocze, Dalajlama), mistycy chrześcijańscy (Emmanuel Swedenborg).


Jednak od ok. 30 lat świadome śnienie jest przedmiotem badań w laboratoriach naukowych kilku uniwersytytów (m.in. Uniwersytetu Stanford oraz Uniwersytetu w Oxford) oraz znajduje liczne zastosowania w terapii, rozwoju osobistym i treningach rozwoju ludzkich możliwości.


[Źródło: autohipnoza.pl]

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

PRZEŻYCIA POZA CIAŁEM

piątek, 26 stycznia 2007 14:16


Czym jest OOBE? Takie pytanie zadawane jest przez wielu, a teraz także przez Ciebie. Im więcej tych pytań, tym więcej odpowiedzi, a ta została przygotowana specjalnie dla Was...


OOBE (lub OBE) – skrót od: 'Out of Body Experience', znaczy dosłownie: 'Doświadczenie poza ciałem'. Na pewno każdy z Was słyszał już o śmierci klinicznej i o relacjach z niej płynących. To właśnie one są tymi słynnymi doświadczeniami ludzi, których dusze mimowolnie wybrały się do innego świata. Wyprawa ta jest jednak chwilowa, bo w tym przypadku nie została do końca zaplanowana, ale czy ktoś z nas myślał w ogóle o planowaniu podróży do innego wymiaru?!


Zjawisko samowolnego opuszczania ciała znane było już w czasach starożytnych, a teraz temat ten poruszany jest także wśród nowoczesnej ludności. Cała idea eksterioryzacji (egzystencji pozacielesnej) polega na oddzieleniu się duszy – skupiska myśli i emocji – od ciała fizycznego. Wówczas nasza świadomość przenoszona jest do ciała astralnego i w taki sposób mamy możliwość egzystowania w innym wymiarze. OOBE zaliczane jest na pewno do odmiennych stanów świadomości i z tym możemy z pewnością się zgodzić. Moim zdaniem jest to rodzaj egzystencji pomiędzy światem materialnym a wyższym stanem mentalnym. Podczas OOBE nasza świadomość może bez problemu przemieszczać się po płaszczyźnie fizycznej. Jednak musimy tutaj zważyć na pewną teorię pioniera w tej dziedzinie – Roberta Bruce'a – autora "Traktatu o projekcji astralnej". Stwierdził on, że im więcej człowiek będzie posiadał energii eterycznej, tym dłużej będzie utrzymywał się przy płaszczyźnie fizycznej – wszystko będzie zgadzało się z rzeczywistością. Stopniowo ciało astralne przechodzi w inny wymiar, gdzie czas i rzeczywistość nie istnieją. Największymi skupiskami energii w naszym ciele są czakry. Podczas ich stymulacji wydzielana zostaje energia potrzebna do pozacielesnej egzystencji. Praca z czakrami wymaga odpowiedniego doświadczenia teoretycznego (o tym w następnych artach), więc nie należy zabierać się do niej bez odpowiedniej wiedzy.


Istnienie poza ciałem bardzo różni się od naszego świata materialnego. Nie obowiązują tam żadne prawa fizyki, jakie ograniczają nas na ziemi. Nie musimy się tam poruszać, wystarczy że o tym pomyślimy i znajdziemy się tam, gdzie tylko zapragniemy. Tak jak i ta, większość czynności odbywa się za pomocą myśli. Gdy chcielibyśmy zobaczyć, co znajduje się za nami, to nie musimy się oglądać, ponieważ podczas projekcji posiadamy widoczność sferyczną, tzn. widzimy ze wszystkich stron naraz. Na początku jest bardzo trudno odnaleźć się w takim środowisku, ponieważ przez całe życie byliśmy przyzwyczajeni (ograniczani) do podstawowych praw fizycznego życia. Z czasem jednak można przyzwyczaić się do wszystkiego. Nawet do tego, że jesteśmy "tylko" niewidocznym ciałem, które przemieszcza się w czasie i przestrzeni. Na początku widzimy zarysy fizycznego ciała: ręce, nogi, ale kiedy przyjrzymy im się dokładniej, to rozpływają się niczym mgła. OOBE daje nam możliwość zwiedzenia miejsc, o jakich mogliśmy tylko marzyć w świecie fizycznym; możemy porozmawiać z ludźmi (a raczej z ich podświadomością), z którymi nie mieliśmy odwagi spotkać się w realnym świecie. Mamy także możliwość poznania własnego siebie, oddając naszej świadomości wolną wolę. Będzie podróżowała ona do miejsc, które będą dla niej odpowiednie, będzie poznawać ludzi, jacy będą pasowali do jej charakteru. W ten sposób możemy dowiedzieć się, co tak naprawdę drzemie w naszej świadomości.


Oczywiście definicja OOBE nie jest jednomyślna. Powyższy opis uznawany jest przez entuzjastów (czyli przez takich jak my) i w taki właśnie sposób zjawisko to jest przez nich interpretowane. Drudzy zaś – tak zwani sceptycy – uważają, że jest to nic innego jak świadomy sen. Realność wynika z tego, ze podczas świadomego snu uzyskujemy bardzo wysoką świadomość i otoczenie znajdujące się wokół nas nabiera pełnej realności. Właśnie dlatego sceptycy przyjmują, że OOBE jest wytworem naszej wyobraźni – naszego mózgu, a świadomość nie opuszcza ciała i nigdzie się nie przemieszcza.


Metod na wywołanie tego odmiennego stanu świadomości (OOBE) jest bardzo wiele, a nawet tak wiele, że można w tym wszystkim się pogubić. Najlepiej wybrać sobie jedną metodę, która pasuje nam najbardziej i za jej pomocą dążyć do wyznaczonego celu. Wymaga to jednak nie lada cierpliwości, ponieważ jest to trening wymagający ogromnego zaangażowania duchowego i poświęcenia części wolnego czasu na rozwój własnej osobowości. Każdy, kto chciałby doświadczyć takiego przeżycia, musi uświadomić sobie, że życie fizyczne jest tylko małą cząstką (jednak ważną) tego, co my nazywamy 'wiecznością'. W przeciwnym wypadku doświadczenie takie może spowodować nieodwracalne zmiany w rozumowaniu naszej rzeczywistości i doprowadzić do poważnych skutków. Największym przeciwnikiem 'doświadczenia pobytu poza ciałem' jest strach. Kiedy będziemy bali się tego, co spotkamy poza naszym ciałem, to wszystkie starania i treningi pójdą na marne. Najważniejsze to pozbycie się bariery strachu, która jest naszym największym przeciwnikiem i blokadą przed wyższymi doznaniami...


[Autor: Michał "ErAmon" Imaszewski]

[Na podstawie: "Podróże poza ciałem" Roberta A. Monroe]

[Źródło: umysl.przebudzenie.net]


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

sobota, 25 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  25 719  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Archiwum

Informacje

Niestety z braku wolnego czasu, oraz zmianą nastawienia do życia i innymi zmianami w moim życiu, jestem zmuszony zawiesić działalność bloga.
Bloga jednak nie usuwam, niech służy jak najdłużej.
Jeśli jest ktoś zainteresowany przejęciem bloga na pewnych warunkach jestem w stanie go odstąpić.

Proszę pisać pod 0.65@wp.pl

Dziękuję za komentarze i odwiedziny.
Pozdrawiam - Thorez

O moim bloogu

Znajdziesz tutaj wszystko co tajemnicze, niezwykłe, szokujące, prawdziwe, paranormalne, niecodzienne... jednym słowem Thorez bloog. Zapraszam.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 25719

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Finanse